Episode 34

September 10, 2020

Episode 34 - שיקופים של תודעות ההמון בעקבות אירוע האונס באילת באוגוסט 2020

מה יכול להיות הקשר בין מקרה האונס המזעזע באילת, למחאת בלפור, לרבי נחמן מברסלב? מה חלקנו שלנו, כצופים מן הצד לכאורה, כלפי הכשל החברתי הגדול הזה? והיכן נמצא הפתרון אם בכלל

Episode 34

00:00
19:20
 
 
1X
 

בשבועות האחרונים החברה בישראל מזדעזעת מאירוע האונס של בחורה צעירה במלון באילת. חשודים בביצוע המעשה ושותפים לו – שלושה בגירים ועוד כמה קטינים – נעצרו בחקירה מהירה של המשטרה. הבחורה ספונה בביתה, נתמכת במשפחתה, הרשתות החברתיות סוערות בדרישה להשתה של עונשים כבדים על הנאשמים לכאורה, וגם התקיימו הפגנות תמיכה שיצאו מחוץ למרחב הוירטואלי. נראה שאחת לכמה זמן, כמה שנים, החברה הישראלית מייצרת אירוע קשה של אלימות מינית, ואז נסערת ממנו לפרק זמן קצר. כך היה באירוע האונס הקבוצתי בקיבוץ שומרת בשנת 1988, כך היה בפרשת האונס הקבוצתי לכאורה באיה-נפאה בקפריסין בקיץ של 2019, וכך כעת.

למה? מדוע מדי זמן מגיעות פרשות קשות של אונס קבוצתי אל ראש החדשות? מה התועלת שהחברה מפיקה מזה? בפרק אני אדון בנושא הזה, ואציג את מגוון התודעות שמעורבות באירוע. כמו כן אציע דרך פעולה לכל אחת מהן כדי להירפא, ולנו כחברה להימנע מהצורך לייצר אירועים דומים בעתיד.

מספר סייגים:
- איני מכיר אישית את המעורבים בפרשת האונס במלון הים האדום באילת. אבל זה לא משנה לצורך הדיון.
- החשודים ביצעו את המעשים לכאורה והם חפים מפשע כל עוד הוכחה אשמתם. גם זה לא חשוב לצורך הדיון שלנו.
- תודה למאזין אדיר בן יוסף. ללא הפניה שלו לא הייתי מתפנה ליצור את הפרק וזאת בשל הקלטות שאנחנו עושים לקראת הקורס החדש שעוסק בתודעה של מערכות יחסים.

הנושאים שעלו בפרק:
ישנן שלוש תודעות עיקריות שמעורבות בפרשת האונס:
1. תודעת הנאנסת, החברה שלה והסובבים התומכים בה
2. תודעת האנסים, שותפיהם לדבר העבירה והנספחים (כמו הנהלת המלון)
3. תודעת הטוקבקיסטים שמשקפת את תודעת ההמון הישראלית

- הנאנסת, חברתה שהייתה חסרת אונים ולא יכלה להושיע, והסביבה משקפות תודעה קלאסית של קורבן. אדם שנקלע לסיטואציה אותה לא בחר במודע וחווה התנסות קשה, טרגית, שנכפית עליו ומשאירה בו פצע נפשי.

- בחשודים באונס מקופלות שלוש תודעות:
o הם ייצוג חד של תודעת המתעלל. הם פועלים בגסות ובאלימות, מבצעים פשע קשה ביותר.
o הם משקפים תודעה של התמכרות, של הזנה נפשית חולה. אדם שאינו מצליח למצוא את המקום הפנימי בתוכו שממנו הוא יוזן אותו, מחפש את האנרגיה בחוץ.
o והתודעה השלישית היא של מיניות קלוקלת. החשודים הם נערי הפוסטר של חברה שאינה מחנכת למיניות בריאה, חברה שמתביישת בדחפים הטבעיים שלה למימוש אותה מיניות, חברה שחיה בהסתרה והתעלמות וחוסר מודעות לגבי האנרגיה המינית, הגברית והנשית.

- הטוקבקיסטים – כועסים, זועמים, רוצים לצלוב את החשודים, רוצים ש"הממשלה תעשה משהו סוף סוף נגד הגברים האנסים", "שבתי המשפט יגרמו להם להירקב בכלא לכל חייהם". כך נראית תודעה מתפרצת לאחר שהייתה כלואה זמן רב.

מזכיר לכם משהו אחר שקורה כבר חודשים מדי מוצאי שבת? כעס שהיה כבוש ועכשיו מתפרץ במחאות נגד ראש הממשלה. וכשביבי ילך ההמון יקבל את ליטרת הבשר שלו, ינוח מעט על זרי הדפנה ואז שוב הכעס יחזור. כי ההמון יבין שביבי לא היה הבעיה אלא רק השיקוף.

אז האירוע הטרגי באילת קושר את כולנו. כל המעורבים, והשאלה עכשיו היא איך כל אחד ואחת יכולים להפיק ממנו את התועלת הכי גדולה, תועלת אישית, ממוקדת, כי רק כאשר כל אחד יתרפא יגיע מזור לחברה כולה ולא נצטרך לעורר מתוכנו מעשי פלצות אלימים כל כך.

וזוהי דעתי לגבי מה נכון שיעשה:
* מבחינת הנאנסת – לא ליפול למלכודת הדבש של להיות קורבן.
* מבחינת האנסים – למצוא את הכוח לשחרר את ההתמכרות לסקס ולהזנה מבחוץ.
* מבחינת החברה – להבין:
o עד כמה אנחנו מכורים, למין, כסף, כוח
o עד כמה אנחנו מתביישים במיניות שלנו
o עד כמה אנחנו קורבנות ובאיזה תחומים
o עד כמה אנחנו מתעללים באחרים כדי לקבל מהם אנרגיה
o ואחרי שביררנו לעצמנו את כל הנ"ל - איך נוכל לחנך את הקרובים, התלמידים והקהילה שלנו למיניות מודעת


- ולבסוף ברוח ראש השנה, יום הכיפורים והושענא רבא: כיצד כמה עיקרים ממשנתו של רבי נחמן מברסלב מהדהדים עם תפיסת העולם של הפודקאסט.

האזנה מהנה ומרחיבת תודעה🙏

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של הפודקאסט


Comments


Leave a Comment